  • S5-GR1P3.6K-M Solis Solar Inverter
Efficiency 97.3% Max. DC Power 4 kW AC Power 3.6 kW Total MPPTs 1 Strings Per MPPT 2 MPPT Voltage Range 80-500 V Startup Voltage 90 V Max. Current Per MPPT 16 A Communications RS485, Optional: Wi-Fi, GPRS Description: The single phase Solis S5-GR1P solar inverter  is a string inverter and its efficiency has improved dramatically compared with the 4G models. The Solis solar inverters are suitable for the installation of single-phase input pv systems of residential and adopt ultra-high switching frequency, ultra-thin single four-layer board design can greatly reduce the risk caused by the connector. Features: Max. efficiency 97.3%  Super high-frequency switching technology Wide voltage range and low startup voltage   Precise MPPT algorithm   Integrated Export Power Manager (EPM)  Integrated AFCI (DC arc-fault circuit protection)  Compact and lightweight  Friendly and adaptable connection to the grid Maximum string input current 12.5A
Solis
Solis
  • Solis S6 Pro 6kW Advanced Hybrid Inverter
  • Solis Export Power Manager 5 Gen – 1ph
  • Solis S6 Pro 8kW Advanced Hybrid Inverter
  • Solis 25kW S5 3 Phase Triple MPPT – DC
  • Solis Energy Storage 5kW Hybrid S5 Inverter with DC switch
  • Solis 3phase Meter DTSD1352 with 3x150A:5A CTs
  • Solis Data Logging Stick – Wi-Fi & LAN 4-Pin
  • Solis 1phase Meter ACR10R 16DTE with 120A CT